Derneğimiz tarafından yürütülen “Yargı Kararlarında LGBTİ+ Bireyler” başlıklı Projenin 3. Atölye Çalışması 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde Hatay / İskenderun Ramada By Wyndham Hotel'de gerçekleştirilmiştir. Hollanda Krallığı Büyükelçiliği’nin Matra İnsan Hakları Programı kapsamında desteklediği, İki gün süren bu Atölye Çalışmasına: Ankara, Adana, Hatay, Gaziantep ve Mersin Barolarına kayıtlı 13 avukat ve proje ekibi olmak üzere toplam 17 kişi katılım sağlamıştır. Çalışma kapsamında önceki dönem Hatay Baro Başkanı Cihat AÇIKALIN’da katılım sağlayarak deprem sorası bölgede yaşanan sorunlar, Sivil Toplum Örgütlerinin Çalışmaları ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yaparak çalışmamıza katılım ve katkı sunmuştur.  

Derneğimiz tarafından yürütülen, Hollanda Krallığı Büyükelçiliği’nin Matra İnsan Hakları Programı kapsamında desteklediği, “Yargı Kararlarında LGBTİ+ Bireyler” başlıklı projenin ilk Atölye Çalışması 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde Mersin’de (Erdemli) Deniz Kumu Hotel’de gerçekleştirilmiştir. 2 gün süren Atölye Çalışmasına Ankara, İstanbul, Hatay, Gaziantep ve Mersin Barolarına kayıtlı toplam 25 Avukat katılmıştır.

Tanışma Etkinliği ile başlayan Atölye Çalışması, Açılış Konuşmaları ardından;

LGBTİ+ Temel Kavramlar ve Farkındalık Atölye Çalışması 28 Ocak 2024 tarihinde Nobel Otel’de gerçekleştirildi.  İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Aktivistlerle İnsan Haklarını Uygulamak" Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasında; Atölye Çalışması İçerik Aktarımı ve Kahvaltı ile başlayan çalışma, Yağmur ARICAN (Mersin 7 Renk LGBT Der. Bşk.) ve Tuna ŞAHİN’in (ANKA Üreten Kadın Derneği) ortaklaşa gerçekleştirdikleri “LGBTİ+ Temel Kavramlar ve Farkındalık Üzerine Söyleşi” sunumlarının ardından; bir çok STK temsilcisi ve aktivistin katıldığı atölye tüm katılımcıların katkı sunduğu  “LGBTİ+ Temel Kavramlar Üzerine Sorular – Cevaplar” bölümü ile sürdürülüp, son olarak  Atölye Çalışması Değerlendirme – Anket çalışması yapılarak verimli bir şekilde tamamlanmıştır.

Ekonomik ve Sosyal Haklar Penceresinden Yoksulluk  Atölye Çalışması 20 Ocak 2024 tarihinde Nobel Otel’de gerçekleştirildi. Aktivistlerle İnsan Haklarını Uygulamak Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Yoksulluk temalı atölye çalışmasında; Yoksulluk Atölyesine Temel Kavramlarla Giriş  - Erkan DEMİR (Mersin 7 Renk Proje Koordinatörü); Kentsel Yoksulluk ve Sosyal Politikalar - Ayşegül YILGÖR; Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Bağlamında Kadın  Yoksulluğu - Mine Ünal Özel (ANKA Üreten Kadın Derneği Bşk.);  LGBTI+’ların Yoksulluğu ve Yoksunluğu - Yağmur ARICAN (Mersin 7 Renk Der. Bşk.) ve Tuna ŞAHİN’in (ANKA Üreten Kadın Derneği) birlikte gerçekleştirdiği sunumların yanı sıra ulusal ve küresel düzeyde yoksulluk üzerine çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. STK temsilcileri ve aktivistlerin katıldığı atölye çalışması, grup çalışması ve son olarak yapılan değerlendirme anketi ile tamamlanmıştır.

 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Herkesi İlgilendiriyor Atölye Çalışması 23 Aralık 2023 tarihinde Noax Hotel’de gerçekleştirildi.  İsveç İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Aktivistlerle İnsan Haklarını Uygulamak" Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasında;

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Erkek Bakış Açısı ile Değerlendirilmesi - Selim GEÇİT (Anka Üreten Kadın Derneği), Yerel Yönetimleri İzleme Çalışmaları - Zübeyde AKPINAR & Selma YAZICI (Günebakan Kadın Derneği), Siyasette Cinsiyet Eşitsizliği - Feminist Aktivist Ceren İNAN (TİP Mersin İl Örgütü Yöneticisi) ve Şiddet ve Şiddet Türleri - Psikolog  Helin ONUK (Mimoza Kadın Derneği) sunumları gerçekleştirilmiştir. Birçok STK temsilcisi ve aktivistin katıldığı atölye çalışması  değerlendirme anketi yapılarak tamamlanmıştır.         

9 Aralık 2023 tarihinde “İnsan Hakları Atölye Çalışması” Noax Hotel’de gerçekleştirildi. “Aktivistlerle İnsan Haklarını Uygulamak" Projesi kapsamında gerçekleştirilen atölye çalışmasında; Ayrımcılık Yasağı - Av. Ufuk Can MAHANOĞLU (Evrensel Haklar İçin Hukukçular Derneği), LGBTİ+’ lara Yönelik Hak İhlalleri - Erkan DEMİR (Mersin 7 Renk LGBT Derneği Proje Koordinatörü), İnsan Hakları Bağlamında Katılımcı Demokrasi Hakkı - Av. İlhan ÖNGÖR (Adil Yargılanma Hakkına Erişim Derneği) ve İnsan Hakları Bağlamında Ayrımcılık Karşıtı Eşitlik Talebi - Av. Zilan KILIÇ (Anka Üreten Kadın Derneği) sunumların yanı sıra İnsan Haklarını Deneyimsel Öğrenme, Evrensel İnsan Hakları, Çoğulculuk, Ayrımcılık, Eşitlik vb. konu başlıklarında değerlendirmeler yapılarak görüş alışverişinde bulunulmuştur. 20 civarında STK temsilcisi ve aktivistin katıldığı atölye, değerlendirme ve anket çalışması ile tamamlanmıştır.