“Ayrımcılık” temalı panel, İsveç Konsolosluğu tarafından desteklenen "Farklıyız Birlikte Güçlüyüz" Projesi kapsamında; 29 Ocak 2022 tarihinde Noax Hotel'de Mersin 7 Renk LGBT Derneği ve  Mersin Cemevi  işbirliği ile gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Aysel KILAVUZ’un yaptığı panele konuşmacı olarak;  Yazar Gülfer AKKAYA, Bağımsız Araştırmacı Remzi ALTUNPOLAT ve Psikolog Onur ETEM katıldı. Yazar Akkaya, ayrımcılığın yaşamın her alanında yaşandığına işaret ederken, araştırmacı Altunpolat, ötekilerinde başka grupları ötekileştirdiğini belirtti. Psikolog Etem ise, ayrımcılığın hem toplumda hem de birey de travmalar yarattığını ifade etti.

“Kesişimsellik Perspektifinden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”  konulu panel, İsveç Konsolosluğu tarafından desteklenen "Farklıyız Birlikte Güçlüyüz" Projesi kapsamında; 9 Ocak 2022 tarihinde Noax Otel'de Mersin 7 Renk LGBT Derneği ve  Mimoza Kadın Derneği işbirliği ile gerçekleştirildi. Mimoza Kadın Derneği Başkanı Çiğdem GÖKSOY’un moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak; İHD Eş Genel Başkanı Av. Eren KESKİN, Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nden Sevinç ÜNAL ve Dr. Engin FIRAT katıldı.

20 Sivil Toplum Kuruluşu  ile ortak yürüttüğümüz "Farklıyız Birlikte Güçlüyüz" Projesi kapsamında; 18 Aralık 2021 tarihinde Noax Hotel'de "2022’ye girerken İnsan Hakları" temalı panel Mersin 7 Renk Derneği ve  İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi işbirliği ile gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Mersin 7 Renk Derneği Başkanı Yağmur ARICAN’ın yaptığı panele konuşmacı olarak  İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın BİRDAL, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Av. Tuba Torun ve İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı DEMİR katıldı. Siyasi partilerden, yerel yönetimlerden ve STK lardan  temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen panel Can TV den canlı olarak yayımlandı.

https://www.pirha.net/mersinde-2022ye-girerken-insan-haklari-konulu-panel-duzenlendi-video-301968.html/18/12/2021/

https://www.mersinkent.com/haber/11372/akin-birdal-mersinde-insan-haklari-paneline-katildi.html

Mersin 7 Renk LGBT Eğitim Araştırma ve Dayanışma Derneği olarak İsveç Konsolosluğu tarafından desteklenen “Farklıyız, Birlikte Güçlüyüz” proje çalışması kapsamında  12-13 Kasım 2021 tarihlerinde Noax Otel’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölye Çalışması gerçekleştirildi.

Atölye çalışmasına Mersin’de bulunan 20 Sivil Toplum Örgütü  ve 3 Yerel Yönetim Temsilcisi katılım sağladı. Atölyede 1. Gün Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi ve Yenişehir Belediyesi temsilcileri “Yerel Yönetimlerin Toplumsal Cinsiyete Bakışı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Temelli Yerel Yönetim Hizmet Uygulamaları” başlıklarında sunumlar gerçekleştirdi.

2. gün ise Mersin’de Bulunan STÖ’lerin Toplumsal Cinsiyete Bakış Açısı oturum başlığı altında, STÖ temsilcileri tarafından “Adalete Erişimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Sağlık Hizmetlerine Erişimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eğitime Erişimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi.

Atölye çalışması Yerel Yönetimlerin Stratejik Planlarını Toplumsal Cinsiyet Perspektifi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile İlişkilendirmesi ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Etkinliğinin Geliştirilmesi oturum başlıklarında değerlendirmelerle tamamlandı.

 

Adres: Kiremithane mah. İstiklal CD. No:87 Atlas Apt. K:5 D:23 Akdeniz / Mersin

Telefon: +90 324 2321622

Faks: +90 324 2321622

E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

web sitesi: www.mersinyedirenk.org